Môžem v práci požiadať o nástup na rodičovskú dovolenku?

Zodpovedané
25. nov 2023

Dobrý deň,

pred a počas tehotenstva a ako sa narodil syn som bola študentka. Nevznikol mi nárok na materskú, poberám len rodičovský príspevok. Po skončení štúdia a dovŕšení veku 1 roka syna som si našla prácu. Aktuálne by som chcela byť so synom doma pokiaľ nedovŕši 3 roky.

Je možné v tejto práci požiadať o rodičovskú dovolenku, alebo musím dať výpoveď?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce § 166 ods. 2) zamestnávateľ je povinný poskytnúť matke na základe žiadosti rodičovskú dovolenku až dovtedy, kým dieťa dovŕši tri roky.

Podľa Zákonníka práce § 166 ods. 3) - písomne oznamujete zamestnávateľovi deň nástupu na rodičovskú dovolenku najmenej jeden mesiac vopred.

Tieto ustanovenia sú smerodajné aj pre Váš prípad.

S prianím pekného dňa,
Lenka