Môžu obidvaja manželia poberať rodičovský na dve deti?

Zodpovedané
10. aug 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom našej situácie.

Môžem z dôvodu ekzému ďalšie 3 roky poberať predĺžený vyšší rodičovský príspevok na jedno dieťa, ktoré bude mať 3 roky v októbri?

Môže manžel súčasne poberať nižší rodičovský príspevok na druhé dieťa, ktoré sa narodí v 12/2023?

Ak to nie je možné, tak budem na druhé dieťatko poberať aspoň prídavky?

Nárok na materskú a ani na vyšší rodičovský príspevok nemám. Nemám odpracované dni, keďže som ešte stále na rodičovskom s prvou dcérou.

Ďakujem

Dobrý deň,

poberať rodičovský príspevok môže len jeden z rodičov. Aj keď budete mať dve deti, rodičovský príspevok sa poberá len jeden.

Pokiaľ Vám schvália predĺžený rodičovský príspevok, budete poberať ten - ak ho máte vo vyššej čiastke. A to do 6 rokov dieťaťa, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.
Na obidve deti budete poberať rodinné prídavky.

S prianím pekného dňa,
Lenka