Musí pracujúci dôchodca, ktorý je na výsluhovom dôchodku uvádzať výsluhový dôchodok v daňovom priznaní?

Zodpovedané
23. mar 2022

Dobrý deň,

som pracujúci dôchodca.

Musí dôchodca, ktorý pracuje ešte stále na pracovnú zmluvu a popritom je na výsluhovom dôchodku uvádzať tento výsluhový dôchodok vo svojom daňovom priznaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôchodkové dávky sú od dane z príjmov oslobodené. Medzi takéto dôchodkové dávky patrí aj výsluhový dôchodok.

Ale čo sa týka nezdaniteľnej časti daňovníka, ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu nezdaniteľnej časti základu dane (NČZD) na daňovníka stanovenej na zdaňovacie obdobie (za zdaňovacie obdobie r. 2021 je to suma vo výške 4 511,43 eura) môžete uplatniť NČZD vo výške rozdielu medzi NČZD a vyplatenou sumou dôchodku.

S prianím pekného dňa,
Lenka