Musím alebo mám podať daňové priznanie?

Zodpovedané
16. jan 2023

Dobrý deň,

od 1.4.2022 som dobrovoľne nezamestnaná. Platím si odvtedy sama zdravotnú poisťovňu a začala som od októbra platiť dobrovoľne nemocenské poistenie.

Musím si podávať daňové priznanie?

Pokiaľ nemusím, nebolo by vhodné podať ho aj tak, ak by mi vrátili nejaké dane?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022, ktoré sú vyššie ako 2289,63 eur.

Ak ste boli do 01.04.2022 zamestnaná, alebo mala iný zdaniteľný príjem a ak Vám stiahli preddavok na daň, tak DÚ by Vám podaním DP tento preddavok alebo jeho časť vrátil späť (nad 5 eur).

S prianím pekného dňa,
Lenka