Musím platiť do zdravotnej poisťovne, keď pracujem na dohodu?

Zodpovedané
20. okt 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom práce vykonávanej na dohodu, napríklad za minimálnu mzdu. V prípade, že by som robila len 2x do týždňa 5 - 8 hodín.

Musím niečo platiť do zdravotnej poisťovne?

Alebo zamestnávateľ platí poistenie celý mesiac?

Ak nie som evidovaná na úrade práce, koľko hodín na dohodu môžem odrobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete pracovať na dohodu len niektoré dni v týždni, zamestnávateľ Vás prihlási len na tie dni, v ktorých budete pracovať a za tieto dni zaplatí aj odvody.

V ostatné dni, kedy nebudete vykonávať žiadnu prácu na dohodu, (ani inú) si poistné zaplatíte ako samoplatiteľ. Výška sa určí prepočtom nasledovne: minimálny mesačný preddavok sa vydelí počtom kalendárnych dní v mesiaci a výsledok vynásobí počtom dní, za ktoré by ste boli samoplatiteľom.

Ak budete pracovať na dohodu päť dní v týždni počas celého mesiaca, zamestnávateľ Vás prihlási do ZP na celý mesiac.

Záleží akú dohodu uzatvoríte.

Pokiaľ uzatvoríte Dohodu o vykonaní práce za rok maximálne 350 hodín, pokiaľ Dohodu o pracovnej činnosti maximálne 10 hodín týždenne.

S prianím pekného dňa,
Lenka