Musím podať daňové priznanie aj na Slovensku?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

v súčasnosti som na rodičovskej dovolenke so synom a poberám rodičovský príspevok. Predtým som žila v zahraničí, kde mám stále otvorenú živnosť. Momentálne som na Slovensku, kde som za rok 2022 zarobila približne 1200 eur. V SR nemám otvorenú živnosť, nakoľko ju mám platnú v Anglicku.

Je potrebné, aby som na tento príjem podala na Slovensku daňové priznanie, alebo to mám urobiť v štáte, kde mám otvorenú živnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ viem, tak v Anglicku sa podáva za živnosť každý rok DP.

Čo sa týka Slovenska, tak daňové priznanie k dani z príjmov je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2022 presiahli sumu 2 289,63 eur a ak ste mali príjem zo zahraničia. Ale ak Vám bol strhnutý preddavok na daň z príjmov, tak po podaní daňového priznania by Vám tento preddavok daňový úrad vrátil.

S prianím pekného dňa,
Lenka