Musím požiadať zamestnávateľa, aby mi umožnil ostať na neplatenej rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
11. júl 2023

Dobrý deň,

dcéra bude mať v októbri 3 roky. Chcela by som s ňou zostať doma dlhšie na neplatenej rodičovskej dovolenke.

Ako treba postupovať voči zamestnávateľovi?

Musím o túto možnosť požiadať písomne alebo osobne?

Je k tomu nejaký formulár?

Zamestnaná som u rovnakého zamestnávateľa už 17 rokov. Od 2008 - 2012 som bola na materskej a rodičovskej dovolenke.

Mala by som v zamestnaní počas predĺženej rodičovskej neplatené voľno, alebo ako by som bola vedená?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Formulár predpísaný nie je. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť.

Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. V zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov. Na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka