Musím si platiť zdravotné poistenie, keď je otec na materskej a ja na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
6. sep 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom platenia zdravotného poistenia.

Musím platiť zdravotné poistenie, keď máme 3-ročné a ročné dieťa?

S mladším je momentálne na MD partner a staršie ide od septembra do škôlky. Ja som momentálne vedená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Som na RD, no nie je mi vyplácaný RP z dôvodu, že partner je na MD.

Staršie dieťa nastupuje do škôlky na celý deň, nie iba na 4 hodiny. Po ukončení partnerovej MD s mladším dieťaťom by som chcela pokračovať s RD a požiadať si o vyplácanie RP.

Musím si počas toho obdobia ako je partner na MD s mladším dieťaťom platiť zdravotné poistenie sama, alebo môžem naďalej zostať vedená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

štát platí poistné na zdravotné poistenie aj za osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov, ak za inú osobu nie je platiteľom štát z dôvodu celodennej a riadnej starostlivosti o to isté dieťa.

Platí to iba v prípade, ak dieťa navštevuje jasle, materskú školu v rozsahu najviac štyri hodiny denne.

Pokiaľ Vaše dieťa bude chodiť do škôlky viac ako na štyri hodiny denne, nebudete už poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka