Musím žiadať o predĺžený rodičovský príspevok v Čechách?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná, schválili mi rodičovský príspevok na syna, ktorý má tri roky a 4 mesiace. Má detský autizmus plus iné diagnózy. A chcela by som ostať s nim doma a viac sa mu venovať. Manžel pracuje v Čechách.

Ak by som skončila v práci, musela by som žiadať ten predĺžený rodičovský príspevok v Čechách?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, v Čechách je rodičovský príspevok do 4 rokoch veku dieťaťa. To si ešte overte.
Ak Vám ale bude naďalej trvať pracovný pomer, tak môže Slovensko naďalej vyplácať rodičovský príspevok ako sekundárne kompetentný štát z dôvodu výkonu zamestnania v SR.

Ak rodič žiada o rodičovský príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, prípadne má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti.

Bude sa totiž zisťovať, či nie je nárok zo zahraničia. Ak by bola dávka poskytovaná štátom EÚ nižšia, resp. dávka nie je, Slovensko by Vám z dôvodu bydliska rodiny poskytol vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v SK a EÚ.

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

S prianím pekného dňa,
Lenka