Na čo mám nárok pri druhom tehotenstve, keď už nemám pracovnú zmluvu?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

momentálne poberám rodičák a plánujeme druhé bábätko. Na materskú som nastupovala v septembri 2021 a v tom mesiaci mi aj skončila pracovná zmluva. Teda pred prvým tehotenstvom som bola zamestnaná a všetky podmienky na tehotenské a materskú som spĺňala a aj ich dostávala.

Na čo mám nárok pri druhom tehotenstve, keď už nikde nemám pracovnú zmluvu?

Predpokladám, že len na rodičovský príspevok?

Mám ešte nárok na tehotenskú dávku a materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nemáte aktívne nemocenské poistenie a nie ste ani v ochrannej lehote, tak nebudete mať nárok na tehotenské/materské.

Ak by ste aj nemocenské poistenie mali aktívne, napr. dobrovoľným poistením, zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Ak nemáte nárok na materské, môžete si podať žiadosť o rodičovský príspevok a to odo dňa narodenia dieťaťa. Prikladáte rodný list dieťaťa, potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka