Na Slovensku nemám nič odpracované a mám sezónnu prácu. Vznikol by mi nárok na materské?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

pracujem v Rakúsku na sezónne pracovné zmluvy. Za posledné 2 roky sú zmluvy od:
8.9.2023 - 15.10.2023 - túto zmluvu by som mala možnosť predlžiť aspoň do februára/marca 2024.

Po skončení zmluvy vo februári/marci by som išla na úrad práce. Dátum pôrodu 25.5.2024.

Vznikol by mi nárok na materské, aj keď na Slovensku nemám odpracované nič a mám sezónnu prácu?

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne platí, že ak ste pracovali a boli nemocensky poistená v inom členskom štáte, nárok na nemocenské dávky tehotenské/materské si uplatňujete podľa predpisov tohto štátu, aj keď už ste sa vrátili na Slovensko.

Ak Vám v zahraničí zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva a nevznikol Vám tam nárok na materské, môžete si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote tu na SK ak pred materskou by ste začali poberať dávku v nezamestnanosti.

V prípade, ak by ste pred pôrodom boli nemocensky poistená na Slovensku, (napr. dobrovoľne) do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava aj doba poistenia v inom členskom štáte. Prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Dobu poistenia v inom štáte sa preukazujete prostredníctvom formulára E 104.

Odporúčam informovať sa v pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka