Oplatí sa NČZD na manželku môjmu mužovi?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

blíži sa daňové a neviem či sa môjmu mužovi oplatí uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane (NČZD) na manželku. V roku 2022 bol na materskej dovolenke od začiatku roka až do 10.7.2022. Výška materskej bola cca 690 eur mesačne. Následne mal príjmy v práci v hrubom asi 1100 eur mesačne. Ja som bola evidovaná na ÚP do 15.4.2022 a materská mi chodila 430 eur mesačne od 25.2.2022 - 20.10.2022. Máme 2 deti, preto sme boli súčasne na MD. Môj celkový príjem z materskej bol okolo 3500 eur, rodičák od októbra v suma 383 eur mesačne. Tým, že bol manžel na MD sa mu zvýši základ dane o materské, z ktorého sa však daň z príjmu neodvádza, preto sa bojím, aby mu nevznikol nedoplatok. preto zvažujem, či by nepomohlo, keď si poníži základ o NČZD na manželku.

Oplatí sa, aby som všetky potvrdenia z ÚPSVaR a sociálnej poisťovne priložila k manželovmu daňovému?

Ďakujem

Dobrý deň,

medzi príjmy oslobodené od dane patrí aj materské. Materská nevstupuje do základu dane. Potvrdenia z UP nepotrebujete prikladať k Daňovému priznaniu. Ale nedoplatok by mu nemal vyjsť, keďže nerobil po celý rok. Ak mu stiahli preddavok na daň, môže mu vyjsť aj preplatok, takisto doriešte daňový bonus.

Nezdaniteľnú časť na manželku si vypočítate:
Nezdaniteľná časť na manželku je daná: 4186,75 eur - vlastný príjem manželky.

Z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k prvému dňu daného mesiaca. Vy by ste podľa toho čo píšete mali splniť celoročný nárok, odčítate iba vlastný príjem manželky.

Štátne sociálne dávky sa nezapočítavajú do vlastného príjmu manželky = rodičovský príspevok. Ale dávky ako nemocenské, materské, dávka v nezamestnanosti, sa do vlastného príjmu manželky už započítavajú.

S prianím pekného dňa,
Lenka