Plánujem reťazovy pôrod. Mám si pred nastúpom na rodičovskú vyčerpať dovolenku?

Zodpovedané
23. nov 2023

Dobrý deň,

aktuálne som do februára 2024 na materskej. Zmluvu v práci mám na dobu neurčitú.

Mám si pred nástupom na RD vyčerpať dovolenku v prípade, že plánujem reťazovy pôrod?

Chcela by som do dvoch rokov ďalšie dieťa.

Bude pre mňa výhodnejšie si dovolenku vyčerpať v roku kedy opäť nastúpim na materskú?

Ide mi o čo najvyššiu materskú dávku pri ďalšom dieťati. Nerada by som otravovala HR nech ma dajú pracovať na jeden deň. Robím v obrovskom korporáte.

Ďakujem

Dobrý deň,

materská sa počíta od toho kedy nastupujete na materskú, či to bude ešte v 2024, v 2025 alebo až v 2026. Záleží kedy otehotniete a nemyslím si, že by čerpané dni dovolenky Vám spravil maximálnu materskú, pokiaľ sa Vám rapídne nezvyšoval príjem počas materskej.

Ak nastupujete na RD teraz ešte v tomto roku, pred ňou by ste čerpali dovolenku a nastúpili na novú MD až v 2025, alebo v 2026, tak táto čerpaná dovolenka by sa nebrala v úvahu, nakoľko by sa posudzoval rok 2024 alebo 2025.

S prianím pekného dňa,
Lenka