Potrebujem si kvôli rámcovej zmluve o dielo otvoriť živnosť?

Zodpovedané
30. nov 2022

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP a popri práci by som chcela pracovať u inej firmy na rámcovú zmluvu o dielo.

Potrebujem živnosť, alebo si len podám daňové priznanie?

Musím niečo nahlasovať do zdravotnej poisťovne alebo na iný úrad?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmluva o dielo môže byť uzavretá podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka v závislosti od toho, kto je zhotoviteľom a objednávateľom.

V prípade, že zmluvnými stranami sú podnikatelia, zmluva o dielo musí byť uzavretá v súlade s Obchodným zákonníkom - § 536. Podľa Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. V tomto prípade ide o pravidelný príjem. Osoba by sa mala stať SZČO. SZČO zahrňuje príjmy do základu dane podľa § 6 zákona o dani z príjmov.

Zmluva o dielo uzavretá medzi objednávateľom a zhotoviteľom, ak zhotoviteľom je fyzická osoba – nepodnikateľ, sa riadi podľa § 631 až 643 Občianskeho zákonníka.

Príjem z takejto zmluvy sa považuje za iný príjem, zahrnutý do čiastkového základu dane podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Ak fyzická osoba dosahuje príjem podľa § 8 zákona o DzP, v zmysle zákona o zdravotnom poistení tento príjem podlieha zdravotným odvodom (14% na základe Ročného zúčtovania ZP).

S prianím pekného dňa,
Lenka