Predaj novostavby s pozemkom. Ako si znížime dane?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

potrebujeme sa presťahovať a chceme predať novostavbu. Pozemok máme vo vlastníctve viac ako 5 rokov, čiže je oslobodený od dane.
Avšak nadobudnutie nehnuteľnosti výstavbou sa počíta od dátumu kolaudácie a tam ešte neprešlo 5 rokov. Viem, že si môžme znížiť základ dane o preukázateľne zaplatené výdavky (v našom prípade zmluva o dielo stavebnou firmou).

Ako sa postupuje v takomto prípade?

Zvlášť treba určiť cenu domu a zvlášť cenu pozemku?

Keďže na pozemok sa už nevzťahuje daňová povinnosť, môžeme určiť cenu akú chceme a dom predať za rovnakú cenu za akú sme ho nadobudli?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa predáva stavba spolu s pozemkom na účely dane z príjmovm, posudzuje sa splnenie podmienok na oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti samostatne za každú nehnuteľnosť. Teda samostatne za stavbu a samostatne za pozemok, a to aj v prípade, ak v kúpnej zmluve je kúpna cena dohodnutá jednou sumou.

Ak príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, tak daňovník takýto príjem v daňovom priznaní neuvádza. Uvádza sa len príjem, ktorý nie je oslobodený od dane.

Pri nehnuteľnosti nadobudnutej kúpou je výdavkom preukázateľne zaplatená kúpna cena. Zdaniteľný príjem znižujete o výdavky preukázateľne vynaložené len na dosiahnutie takéhoto príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka