Priateľka chce dať výpoveď počas tehotenstva. Bude mať nárok na materskú a následne rodičovský príspevok?

Zodpovedané
20. dec 2023

Dobrý deň,

priateľka pracuje na Slovensku a počas tehotenstva chce podať výpoveď. Ja pracujem v Rakúsku.

Bude mať priateľka nárok na materskú a následne rodičovský príspevok?

Z akej krajiny ho bude poberať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa nevenujem, iba okrajovo.

Na materskú, ak splní podmienky (270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom), bude mať nárok z pracovného pomeru tu na SK.

Ak budete žiť v zahraničí, budú sa na Vás vzťahovať ich predpisy. Rakúsko má so Slovenskom uzatvorenú zmluvu, postupuje sa podľa nej.

V linku nájdete zmluvu aj s Rakúskom:
https://www.employment.gov.sk/sk/ministerstvo/m...

Ohľadom rodičovského príspevku: Ak rodič žiada o príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, príp. má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti.

Bude sa totiž zisťovať, či nie je nárok zo zahraničia. Ak by bola dávka poskytovaná štátom EÚ nižšia, resp. dávka nie je, Slovensko by Vám z dôvodu bydliska rodiny poskytol vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v SK a EÚ.
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

S prianím pekného dňa,
Lenka