Som SZČO a chcem čo najvyššiu materskú. Pomôže mi, keď sa aj zamestnám?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

som živnostníčka a od septembra 2023 platím odvody do Sociálnej poisťovne. Momentálne som tehotná a chcela by som poradiť ohľadom postupu na najvyššiu materskú. Mám možnosť sa aj k živnosti zamestnať.

Mám zrušiť živnosť a mať len trvalý pracovný pomer?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa Vám materská počítala iba z TPP (súbeh SZČO + TPP nevznikne), aby Vám mohlo byť materské priznané z TPP, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie viac ako 90 dní, živnosť pred nástupom na materskú môže byť aktívna, ale aj nemusí. Len je potrebné požiadať o materské iba z TPP.

Je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Uvádzate, že si platíte odvody do SP a ste teda SZČO s povinnosťou platiť odvody do SP.

Ak by ste živnosť prerušili, alebo nie, neviem s určitosťou povedať, či by ste získali 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom. Neuvádzate ani predchádajúce nemocenské poistenie a ani nástup na materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka