Stačí na splnenie nároku na materskú aj rok poistenia, ak to bude 270 dní?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskom príspevku a budem zamestnaná na 2 dohody od 1.2.2023. Ak znovu otehotniem, tak rozumiem, že musím spĺňať na materskú 270 dní poistenia za posledné dva roky.

Stačí na splnenie nároku na materskú aj rok poistenia, ak to bude 270 dní?

Môžem si z oboch dohôd uplatniť nárok na materskú?

Ako si to môžem vypočítať, koľko približne to vyjde?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na materskú z dohody, musí sa Vám z nej odvádzať nemocenské poistenie do Sociálnej poisťovne. Na splnenie nároku na materskú stačí aj rok poistenia, ak to bude 270 dní. Pokiaľ obidve dohody budú trvať nad 270 dní, tak áno.

Zjednodušene - výška materského na jeden deň je 75 % denného vymeriavacieho základu. Ale záleží v akom období nastúpite na materskú a ako dlho budú trvať dohody.

S prianím pekného dňa,
Lenka