Z akého vymeriavacieho základu by mi bola počítaná prípadná materská?

Zodpovedané
21. dec 2022

Dobrý deň,

od polovice augusta 2022 som si začala platiť dobrovoľne najvyššie možné nemocenské poistenie pre prípad neskoršieho tehotenstva, aby som mala nárok na materskú. Starám sa o babku a koncom augusta mi priznali aj opatrovateľský príspevok z úradu práce. Tiež za mňa odvádzajú nejaké zdravotné odvody.

Z akého vymeriavacieho základu by mi bola počítaná prípadná materská?

Z toho najvyššieho, ktorý si dobrovoľne platím, alebo z toho, čo za mňa povinné odvádza úrad?

Ďakujem

Dobrý deň,

za fyzickú osobu, ktorá poberá peňažný príspevok za opatrovanie je platiteľom poistného na zdravotné poistenie štát. Iba zdravotné odvody, nie sociálne.

Aby ste mali nárok na materskú, musíte mať spolu najmenej 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Tým, že si platíte DNP, aby sa Vám materská vypočítala z Vášho zvoleného vymeriavacieho základu, musí toto DNP trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka