Zamestnávateľ mi nechce preplatiť rekreačný poukaz, lebo manžel platil svojou kartou. Je v práve?

Zodpovedané
20. dec 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom uplatnenia rekreačného poukazu. Zamestnávateľ mi ho odmieta preplatiť, nakoľko platbu za pobyt som realizovala ja zo svojho účtu (zálohová platba). Účet za nápoje v hoteli a daň za ubytovanie zaplatil manžel svojou kartou. Vo vyúčtovacej faktúre je teda všetko spolu - úhrada zálohovej faktúry, aj teda spomínaný účet, ktorý zaplatil on. Zamestnávateľ mi to teda neuznal. Sme manželia, máme BSM, ale nemám dispozičné právo k jeho účtu.

Je zamestnávateľ v práve?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

finančná správa k tejto tematike vydala stanovisko. Časť citujem, ale prikladám aj link, kde nájdete viac obdobných otázok aj odpovedí.

  • Prioritne úhrada oprávnených výdavkov na rekreáciu má byť zaplatená z účtu zamestnanca. Jediný prípad, kedy možno akceptovať úhradu z iného účtu je v prípade manželov, ktorí majú bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Spôsob preukazovania tejto skutočnosti si určuje zamestnávateľ.
  • Oprávnené výdavky by mali byť zaplatené z účtu zamestnanca, a preto zamestnanec by mal zamestnávateľovi predložiť výpis z účtu, na ktorom je jeho označenie. Ak zamestnanec preukáže úhradu oprávnených výdavkov z manželkinho účtu, možno aj takéto doklady považovať za preukazné v súlade s § 152a Zákonníka práce, za predpokladu, ak majú bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

https://podpora.financnasprava.sk/601211-Príspe...

S prianím pekného dňa,
Lenka