Zdaňujú sa darované peniaze?

Zodpovedané
9. dec 2022

Dobrý deň,

po smrti manžela som dostala finančný dar v hotovosti od viacerých ľudí. Taktiež je zriadený transparentný účet na moje meno ako pomoc v núdzi. Peniaze som vložila na svoj účet. V banke sa pýtali na pôvod peňazí, lebo to bola vyššia suma.

Treba tieto darované peniaze priznať v daňovom priznaní?

Treba aj toto uvádzať ako príjem?

Ďakujem

Dobrý deň,

daň z darovania bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004, a preto z finančného daru neplatíte žiadnu daň a ani neuvádzate v daňovom priznaní. Nie je to dar od zamestnávateľa, nie ste podnikateľ. Vtedy by sa postupovalo inak.

S prianím pekného dňa,
Lenka