11 mesačné dieťatko sedí len medzi pätami

Zodpovedané
11. feb 2019

Dobrý večer,

doma mám takmer 11 mesačné dieťatko, ktoré rýchlo štvornožkuje po celom dome, chodí popri nábytku a sám od seba chodí s chodítkom. Zo stoja schádza len na kolienka.

Trápi ma jeho sed medzi pätami. Zo štvornožkovania sa odrazí jednou rúčkou priamo do sedu W, a to bez šikmého sedu. Šikmý sed som u neho ešte ani raz nevidela.

Môže dieťa aj takto sedieť?

Keď ho niečo vyruší v stoji, veľmi často padá na tváričku alebo dozadu na záhlavie. Nepadá na zadok. Má to spojitosť so sedom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak dieťa využíva sed na hru, tak by malo sedieť v pozdĺžnom sede (nohy vpredu) a nie medzi pätami čiže W.

V sede W- sa nesprávne formujú bedrové kĺby, nohy smerujú do X. To všetko je rizikovým faktorom do budúcna pre ploché nohy.

Ak dieťa vynecháva pozdĺžny sed (nohy vpredu) a nahrádza si to týmto sedom W, tak často býva problém v brušných svaloch. Brušné svaly sú oslabené, nehrajú spoluprácu s chrbtovými svalmi a dieťa si to kompenzuje náhradným sedom.

Odporúčam Vám konzultáciu s fyzioterapeutom, aby Vám ukázal ako ešte zmeniť tento pohybový stereotyp. Ukáže Vám cvičenia, aby ste spevnili brušné svaly.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk