Ako riešiť vpadnuté členky a vytáčanie nožičky 21 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
12. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 21 mesačnej dcérky. Už dlhšie pozorujem, že ľavú nohu vtáča dovnútra a má vpadnuté členky. Na pohľad jej to robí nôžky do X.

Keď sa narodila, tak vážila 2 660 g. Rodila som po termíne a ona sa narodila s pokrútenými nôžkami. Podkýna sa o nohu a často padá. Nevie podskočiť.

Vývojovo si prešla všetkým. Plazila sa, štvornožkovala, za ruky chodiť nechcela. Chodiť sa pustila sama.

Najskôr som to pripisovala tomu, že udržiava rovnováhu a časom sa to spraví. No to vtáčanie nôžky sa mi zdá byť horšie. Doktorka nás poslala rovno na rehabilitáciu. Tam jej predpísali vložky a topánky na mieru. Nie som s tým veľmi stotožnená. Plus chodenie na boso po nerovnom povrchu a rehabilitácie až neskôr, až keď bude spolupracovať.

Akú obuv zvoliť a celkovo ako postupovať ďalej?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam zvoliť topánky barefoot, alebo nejaké alternatívy so spevnenou pätou. Nie tvrdé topánky, aby nôžka mohla pracovať, posilňovať svalstvo.

Nôžka sa v tomto veku stále vyvíja a práve preto ortopedické vložky či topánky na mieru nie sú vhodné.

Chôdza po nerovnom teréne je veľmi zdravá a taktiež odporúčam rehabilitácie - cvičenia formou hry.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk