Ako ukázať floppy bábätku, aby vyrazilo rúčkami vpred?

Zodpovedané
23. mar 2020

Dobrý deň,

moja 9,5 mesačná dcérka sa narodila s váhou 4 400 g. V 9. mesiacoch mala už 11 kg. Teraz jej upravujeme jedálniček, no ona si aj tak ide po svojom.

Každý vraví, že to rozbehá a že sa ešte vytiahne do výšky, lebo v rodine máme všetko vysokých ľudí. V psychomotorickom vývoji je hraničná. Neurologička do správy napísala floppy baby, teda že je mľandravejšia. Momentálne sa plazí ako tuleň. Nestrieda rúčky vpredu. Rukami sa vpredu naraz odrazí a nohy ťahá za sebou.

Začala som ju dávať na 4 a slabunko pohupovať. Nevie sa však pohnúť.

Ako jej mám ukázať, aby vyrazila rúčkami vpred?

Ona sa stále odrazí akoby nohami a potom padne na hrudník a plače. Potom je nervózna a je po plazení a aj štvornožkovaní. Celkovo vidím, že to teličko je na ňu priveľké a trápi sa, keď sa plazí. Prejde chodbu a má dosť. Kričí, že chce ísť na ruky. Sama sa posadiť nevie, ale už vidím ako jej tam odlieta noha z toho plazového sedu.

Taktiež sa ešte nedvíha do výšky.

Najviac divné mi však je to, že doteraz sa nikdy nepretočila z bruška na chrbátik.

Je to v tomto veku ešte v poriadku?

Má dosť široký chrbátik ako letisko a brušné svalstvo slabšie. Chodíme na baby plávanie, sem tam na rehabky ale tam sa vyplače. Nič nezaberá.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám aspoň raz denne Vaše dieťa vyzliecť do plienky. Takto sa jej bude lepšie hýbať,skúšať nove veci a dávať ju na nešmykľavý povrch najlepšie koberec.

Na zem jej rozhádžte rôzne vankúše, hračky aj Vaše telo je pre ňu prekážka.

Motivujte ju, aby preliezala tieto prekážky. Samozrejme pasívne ju neposadzujte, tým si len oneskoríte lezenie či sedenie.

Najlepšie Vám odporúčam navštíviť ambulanciu detského fyzioterapeuta, aby Vám osobne ukázal ako správne podporiť vývoj Vašej dcérky.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk