Mám 9 mesačného nesediaceho syna postaviť čo najskôr na nohy?

Zodpovedané
29. júl 2019

Dobrý deň,

mám 9 mesačného synčeka s epilepsiou a lisencefaliou. Chodí k nám terapeutka a cvičí s ním Bobath. Pretočí sa na bok, ale na bruško sa nepretočí. Nesedí, ale hlavičku drží pekne.

Terapeutka mi radí, aby sme ho čo najskôr postavili na nohy. Chce, aby som ho dávala do vertikalizačného stojana.

Je tento postup podľa vás správny?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dôležite je, aby sa rešpektoval psychomotorický vývoj dieťaťa a neurýchľoval sa.

Každé dieťa je individuálne. Neviem Vám dať jednoznačnú odpoveď, keďže nepoznám celú anamnézu a nemám vyšetrené dieťa.

Bobath koncept je založený práve aj na takýchto veciach, že sa dieťa vertikalizuje resp polohuje aj keď dieťa ešte vo svojej spontánnej motorike nechodí teda nevertikalizuje sa.

Odporúčam zvoliť možno vyšetrenie u iného fyzioterapeuta. Ak sa Vám tento postup nepáči, tak skúste zvoliť inú metodiku cvičenia.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk