Sú klasické papučky vhodné na prvé kroky?

Zodpovedané
28. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som vedieť Vás názor na prvé topánočky. Dcérka má 14 mesiacov, ešte nechodí. Štvornožkuje a aj sa sama vyplazí na posteľ. Pršteky zahýba dovnútra.

Je dobré dávať dieťaťu klasické papučky na prvé kroky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

počkajte si až kým Vaša dcérka začne robiť prvé samostatné kroky do priestoru a až tak začnite s obuvaním topánočiek.

Je dôležité, aby sa dieťa naučilo najprv chodiť na boso, aby sa mu tvarovala a posilňovala klenba nohy a až potom treba nasadiť vhodnú obuv.

Topánka musí byť mäkká a ohybná a to tam, kde sa chodidlo najviac ohýba v oblasti prstových kĺbov. Noha v topánke musí dýchať, musí byť dostatočne široká. Môže to byť kľudne obyčajná topánka. Musí byť mäkká, nemusí to byť barefoot.

Na prvé kroky nie sú vhodné tvrdé ortopedické topánky, ktoré nie sú ohybnéo. Noha v takejto topánke ochabuje, prípadne sa zdeformuje.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk