16 mesačný syn nepočúva na pokyny. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
18. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 16 mesačného syna, ktorý nechce na nič ukazovať. Keď mu poviem, aby niečo doniesol, tak nereaguje. Nereaguje ani vtedy, keď sa pýtam, že kde je psík, ktorého máme doma.

Na kartičkách mu ukazujem obrázky, robím zvuky a potom mu poviem, aby ukázal kačku či žabku. Pol hodinu mu ukazujem na kačku a žabku a keď mu poviem, aby ju priniesol, tak on nič.

So všetkým sa hrá len chvíľu. Keď počuje, že ide tata, tak sa za ním hneď rozbehne. Pusu moc nedáva. V noci sa často budí. Je dojčený iba pred spánkom. Celú noc neprespí. Vystrája stále na gauči. Naučil sa liezť na stôl a na sedačku.

Mňa však trápi to, že nepočúva na pokyny.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

starostlivosť o dieťa prináša pre rodiča mnoho pochybností a zneistenia, čo je prirodzené.

Preto by som vám skúsila priblížiť, ako prebieha učenie batoľaťa, teda vášho synčeka. Stručne by sme to mohli nazvať učenie hrou. Deti v jeho veku si ukladajú a vybavujú hlavne zážitky, ktoré majú pre nich silný citový význam. To znamená to, čo ich zaujíma, páči sa im, teší ich alebo baví. Samozrejme aj skúsenosti a zážitky spojené s nepríjemnými pocitmi ako bolesť, strach, smútok a iné. Preto spôsob, ktorým sa učí je napodobňovanie, a to v hravej aktivite. Vie si predstaviť, čo po ňom požadujete jedine ak to môže spojiť so svojou bezprostrednou skúsenosťou, teda stopou po minulých zážitkoch. Napríklad rozprávky si vie predstaviť len vtedy, keď sa stotožňujú s jeho zážitkami a sú veľmi konkrétne zobrazené.

Preto forma cieleného učenia v momente, keď ho to nezaujíma alebo nemá s danou vecou hmatateľný zážitok nikam nevedie.

Vytvorte mu najmä podnetné a bezpečné prostredie a nechajte ho samého skúmať a vyberať si podľa vlastných záujmov.

Môžete komentovať to, čo robí a tiež sa nechajte zatiahnuť do hry. Hra, do ktorej sa vložíte a on ju riadi prinesie maximálny učiaci moment.

Veľa radosti zo spoločných zážitkov želám.