5 ročné dievča chce byť chlapec. Kde je hranica detskej hry a kde už nejaký problém?

Zodpovedané
3. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcérky. Problém je, že moje 5 ročné dievča chce byť chlapec. Má veľmi rada svojho bratranca a všetko opakuje po ňom. Stále si hovorí v mužskom rode, odmieta si obliecť dievčenské oblečenie.

Kde je hranica detskej hry a kde už nejaký problém?

Ďakuje

Dobrý deň,

rod dieťaťa je daný. Ono samo vie, čím je, nezáleží na tom, čo mu vraví okolie. Rodičia majú obrovský vplyv na svoje dieťa, napriek tomu nedokážu zmeniť ich skutočnú vnútornú identitu a sebavyjadrovanie.

Sú obdobia kedy sa všetky deti zaujímajú o aktivity typické pre opačné pohlavie. Dievčatká sa hrajú s autíčkami, odmietajú nosiť šatočky, chlapci si ich obliekajú s obľubou. Patrí k tomu aj to, že môžu začať o sebe hovoriť v inom rode a chcú, aby ste ich oslovovali iným menom. To však neznamená, že ide o problém.

Existuje množstvo spôsobov, ktorými sa deti vyjadrujú, a preto je potrebné konzultovať správanie s odborníkom.

Pekný deň!