5 ročný syn neustále provokuje staršieho brata. Čo máme robiť?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

chcela som poprosiť o radu ohľadom môjho 5 ročného syna, ktorý neustále provokuje svojho staršieho 8 ročného brata. Veľmi ma to trápi. Napr. starší si pozerá telefón, alebo číta a mladší príde k nemu a začne ho šťuchať, alebo udierať, že chce bojovať.

Je veľmi živý a má rád typické chalanské veci. Starší je úplne iný- kľudný, nemá rád hluk. I keď mu vysvetľujem, tak zase dôjde za ním a zase rýpne a rýpe. Starší začne plakať a kričať, nech ho nechá a mladší sa začne tomu smiať a pokračuje aj keď vidí, že starší plače.

Ako keby mu to robilo radosť, že neposlúchne ani mňa. Skúsila som aj dať na zadok, ale nakoniec to situáciu ešte vystupňuje. Cítim, že to už nezvládam a nakoniec si poplačem.

Čo mi odporúčate?

Ako zvládať mladšieho syna?

Ďakujem

Dobrý deň,

súrodenecké vzťahy zvyčajne prinášajú mnoho dynamiky do života rodiny. Viem si predstaviť, že po kľudnom prvorodenom tento aktívny spoločenský syn je väčšou výzvou. Napriek tomu jeden pre druhého sú si najvzácnejším darom v živote, lebo práve v bezpečnom a prijímajúcim prostredí domova sa najlepšie môžu naučiť ako sa užitočne a zmysluplne naučiť žiť v spoločnosti. Vašou rodičovskou úlohou je sprevádzať ich v problémoch, nie ich riešiť za nich.

To znamená podporiť staršieho syna v tom, aby začal problém riešiť samostatne a nie vás plačom a krikom používal namiesto vlastnej schopnosti dať bratovi hranicu v tom, čo mu vadí. Na druhú stranu 5 ročnému synovi treba ukázať, že spôsob ktorý používa na to, aby sa s bratom mohol zabávať, vôbec nikam nevedie. Treba s ním prebrať, čo iné môže použiť. To znamená dohodnúť sa s ním, že budú hrať hru, ktorá baví oboch. Alebo sa spýta brata kedy by sa s ním zahral.

Ak je 5 ročný tak živý, skúste či by nepomohlo, že otec s ním bude mať sústredený čas intenzívnej chlapčenskej hry podľa jeho želania povedzme 15 minút. Aj to môže účinne nasýtiť jeho potreby na istý čas. Skúste zaradiť aj pravidelný spoločný čas zábavy celej rodiny podľa želania detí a to každý deň aj keď by išlo len o 5 minút. Podporíte tým pocit spolupatričnosti, ktorý posilňuje spoluprácu.

Práve 14.9.2020 od 18:00 hod. ponúkam online prednášku na tému Súrodenecké vzťahy. Ak máte záujem môžete sa tu dozvedieť viac o tom.

Ako sa postaviť k hádkam a bitkám našich ratolestí? Ako a kedy zasahovať do ich vnútorných záležitostí? Súrodenecká rivalita: kam vedie porovnávanie a nálepkovanie...?
Trvanie: 60-90 minút podľa dlžky diskusie
Cena: 10€/osoba
Prihlásenie: info@efektivne-rodicovstvo.sk , po prihlásení a úhrade poplatku bude poslaný mail s linkom na pripojenie. Prihlásenie je možné najneskôr 24 hod. pred začatím prednášky.

Prajem všetko dobré.