Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

7 ročný syn má problémy s prijatím pravidiel. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
Školák (6 - 11 rokov)Psychomotorický vývoj
8. máj 2020

Dobrý deň,

môj 7 ročný syn má problém s prijatím pravidiel. Nerešpektuje autoritu. Keď sa pritvrdí, tak reaguje veľmi afektívne - plač, krik a hnev.

Aktivity robí podľa vlastnej predstavy a má sklon ku opozičnému správaniu. Napr. vyfarbuje jabĺčka, on si vybral čiernu farbičku, keď sa mu povie, že jabĺčka nie sú čierne, ale napr. červené, tak hneď hnevá, prestáva pracovať a vzdoruje.

Prístup je citlivý, aby sám pochopil, že jabĺčka sú inej farby. Navádzame ho otázkami, ukážkami. Skúšali sme aj priamo povedať, že nech si zoberie inú farbičku aj rozkaz, ale jeho reakcia je stále taká istá.

To nie je len pri práci, ale aj pri jedle, umývaní, takmer pri každej aktivite. Vyskúšali sme aj odmeňovať, aj nereagovať, aj to že niečo nedostane (odmenu), ale na neho nič neplatí.

Ako mu môžem pomôcť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

láska v spojení s rešpektom je tou najlepšou kombináciou, ktorá vedie k spolupráci rodiča s dieťaťom. Je tomu tak preto, že láska navádza rodiča, aby prijímal dieťa také ako je, aby sa pozeral na veci a situácie aj z pohľadu dieťaťa.

Rešpektom prejavujeme dieťaťu dôveru, že ono najlepšie chápe a rozumie tomu, čo v danom momente cíti a potrebuje. Rešpekt znamená opustiť manipulatívne (odmena) a mocenské (tresty) nástroje v interakcii s dieťaťom. Dieťa potom vníma pochopenie rodiča a má ochotu spolupracovať. Rešpektujúci prístup vám pomôže nastaviť účinné hranice nevhodného správania.

Podľa vášho opisu syn bojuje o to, aby ste mu verili a nechali ho vyskúšať robiť si veci svojim vlastným spôsobom. Zjavne túži skúšať a objavovať ako svet funguje. Hľadať spôsoby a formy, ktoré dávajú jemu zmysel. Vašou rodičovskou úlohou je vytvoriť mu na to bezpečne ohraničený priestor. Nechajte sa ním viesť a dovoľte mu prebrať zodpovednosť za chyby.

Chyba nie je zlyhanie. Ukazuje skôr na to že kadiaľ cesta nevedie. Ak ju so synom rozoberiete, nájdete nové možnosti riešenia.

Držím palce.