7 ročný syn uprednostňuje dievčenské hračky. Naznačuje mi tým niečo?

Zodpovedané
4. sep 2020

Dobrý deň,

zaujímal by ma Váš názor na správanie 7 ročného syna. Od troch rokov uprednostňuje dievčenské hračky. Mal obdobie kedy sa hral na rozprávkovú bytosť “Elza”, na hlavu si dával látku akože vlasy.

Dnes chodí do školy, ale tieto prejavy sú stále silné. Snažím sa oceniť jeho kreativitu, ale niekedy mi to už príde cez čiaru a som z toho nervózna (napr. keď sa pol dňa obmotáva do šatiek a robí si šaty).

Nechcem, aby bol terčom posmeškov, ale ani nerozumiem týmto prejavom.

Mám to brať ako hru a neriešiť?

Alebo mi tým niečo naznačuje?

Venujem sa mu myslím dostatočne. Deň končíme rozhovorom a rozprávkou. Je na mňa naviazaný, som jeho vzorom a oporou.

Ďakujem

Dobrý deň,

začala by som tým, že spoločnosť funguje na mnohých predsudkoch a jedným z nich je aj predstava s čím sa má hrať chlapec a s čím dievča. A pritom ak sa na to pozrieme z perspektívy, že chlapec môže byť raz otcom dcéry, čo je divné na tom, že skúma a hrá sa s dievčenskými hračkami. Môže ísť len o tréning činností, ktoré v úlohe otca bude raz potrebovať.

Neplatí teda, že ak sa chlapec prednostne hráva s dievčenskými hračkami je jasné, že bude inak sexuálne orientovaný. Rovnako ako nevieme povedať, že z neho iste bude heterosexuál ak si vyberá typicky chlapčenskú zábavu.

Najdôležitejšie je ak váš vzájomný vzťah so synom je postavený na dôvere a vašej ochote prijať ho takého aký je, teda so všetkým. Snažte sa rozumieť synovi, vnímať a chápať to, čo vám skutočne hovorí. To znamená bez posudzovania počúvať jeho príbehy, pýtať sa, čo daná situácia, vec pre neho znamená, čo ho na danej činnosti baví. Hlavne ak má iný názor na vec, pýtajte sa prečo si to tak myslí, čo ho na tom zaujíma, priťahuje. Tým sa viac dostanete do sveta jeho myslenia a životných otázok.

Napísala ste, že ste pre neho vzorom a oporou. Potom je aj prirodzené, že vás rád kopíruje. Bola by som obozretná s jeho naviazanosťou na vás a dávala si pozor nakoľko je váš spoločný vzťah slobodný. Podporujte rozvoj vzťahu medzi otcom a synom, nech sa rozvíja a syn sa ním inšpiruje.

Taktiež neriešte synove problémy, nech to, čo patrí jemu zvláda samostatne. Ak vás požiada o pomoc, sprevádzajte ho problémom, ale nekonajte ani nerozmýšľajte za neho.

Pekný deň.