8 ročná dcéra si trhá kožu na prstoch. Ako jej môžem pomôcť skončiť s týmto zlozvykom?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

mám 8 ročnú dcéru, ktorá si už niekoľko rokov trhá kožu na prstoch (brušká). Nič nepomáha. Ani prosby, vysvetľovanie, zákazy, prísľub niečoho ak s tým prestane.

Niekedy si strhne aj centimeter - aj niekoľko vrstiev kože. Teraz jej prelepujem prsty, resp. palce leukoplastom. Vtedy si nič neodrhne pokiaľ ho tam má. Hneď ako si ho dá dole, alebo jej padne, tak v tom momente si prsty žmolká.

Je to veľmi šikovné a múdre dievčatko. Na otázku, že prečo to stále rob, takí jej odpoveď je ja neviem. Ona si to vôbec neuvedomuje. Len nechápem, že ju to nebolí.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na tejto platforme nie som schopná odhadnúť o čo presne sa jedná. Avšak ide o zlozvyk, ktorý môže viesť k narušeniu kože, infekciám. Preto by som zašla o radu k odborníkovi.

Detská terapeutka pomáha identifikovať spúšťače, ktoré vedú k poškodzovaniu kože. Spolu s pacientom nastavuje liečebné metódy a spôsoby, ako toto správanie zastaviť, keď sa spúšťače prejavia.

Tieto spôsoby môžu zahŕňať stláčanie stresovej hračky, hranie sa s Rubikovou kockou, maľovanie alebo iné činnosti, ktoré zamestnávajú ruky.