Keď mladšia dcérka bije staršiu

alexandral
23. aug 2017

Ahojte maminky. Obraciam sa k vam s prosbou o pomoc....Moja takmer 3rocna dcerka Karin, bije stale svoju starsiu sestricku 5 rocnu. Neplatia na nu zakazy ani vysvetlovanie, ze Viki (5 rokov) to boli a ze nemoze sa tak spravat k sestricke....uz sme aj rusili vylety a odmenyza to ze to robi ale uz nic nepomaha....normalne musia byt zvlast v izbach.Ked slubi ze uz to nebude robit po chvili ju zase bije a viki potichu place zo sklonenou hlavou....bojim sa ze v neskorsom veku bude sikanovana kedze uz teraz sa necha od mladsej sestry. Ako tomu predyjst aby ju Karin nebila a zarovem aby Viki nebola tak utiahnuta....dakujem za kazdu radu

amyqce
23. aug 2017

mame presne toto iste, pridam sa, ak mozem. 2 a 6 rokov. ja skusam starsiu postrkovat a dodavat odvahu, nech jej to vrati. ine ako zazitkom neviem, ci zabera. usta ma uz bolia od vysvetlovania. doteraz pocuvala, ak ona nu ma davat pozor, lebo je malinke babatko atd. a teraz je to provokater. viem, kedy by sa odvazila mozno. ked sa same niekam zavru, ale to neriskujem 🙂

mirkakab
23. aug 2017

Mám tiež dve dcery s 3 ročným rozdielom, stalo sa mi to raz, že mladšia staršiu udrela, tiež to malo taký priebeh ako u Vás, že potichu plakala. Začala som ju viacej sledovat, bola som na blízku a ked ju chcela udriet chytila som jej ruku a povedala som jej rázne že toto nie. Pokúsila sa tak ešte pár krát, ale rázne so zvýšeným hlasom som jej povedala že to robit nebude. Teraz majú 11 a 8 rokov a môžem povedať že sa nebijú. Ale za to, ked sa niektorej niečo nepáči, tak kriku je u nás dosť 🙂 to už ich delím do izieb 🙂 Treba vydržať.

nikuska744
23. aug 2017

stalo sa mi, že ma môj 3-ročný syn udrel v záchvate zlosti, keď som mu niečo nedovolila...chytila som jeho ruku a povedala: Taká zlatá rúčka bije? A pohladkala ju. A on ma objal a povedal: Maminka prepáč! Ale známa mala ten istý problém a tam to po dobrom nešlo a keď caplo jej dieťa iné dieťa zabrala veta: Udri ešte raz a ja ti dám silnejšiu. A aj to dodržala. Po troch capnutiach sa to neopakovalo nikdy viac...

h2
23. aug 2017

@amyqce "ja skusam starsiu postrkovat a dodavat odvahu, nech jej to vrati" toto myslíš vážne??? 🙄

miku1
23. aug 2017

@alexandral Aj u nás bol tento problém. Vysvetlenie nepomohlo. Tak som staršej jednoducho povedala, že ak ju sestra udrie, aby jej to vrátila....a toto zabralo. Možno si niekto povie, že drastické riešenie, ale účinné...

siska53
23. aug 2017

@alexandral nuz..surodenc sa asi vzdy budu bit...
Aj my sme sa so sestrou..
U nas tiez mladsia bola ta,co sa pustala do svojho starsieho brata...uz sa on naucil jej to vracat.. Tiez zatial neviem,co s tym,pokial to neprekroci urcite hranice..mozno by som to neriesila.. Na akzde dieta zabera nieco ine.

zupka33
23. aug 2017

Hadky a bitku su medzi surodencami normalna vec, len je iste, ze to nesmie zajst do stadia, ze sa budu bit hlava nehlava a jeden tym bude neustale trpiet. Treba potom obmedzit to, co ma bitkar najradsej a bude.

slavkadud
23. aug 2017

@zupka33 len ktory rodic vie odhadnut tu mieru, co je este normalne a co nie, je tazko radit v tomto, lebo kazde jedno dieta je ine. Nestotoznujem sa celkom s tym, co tu zaznelo ze potrkovat starsiu aby jej to vratila. Toto podla mna nie je spravna cesta. Osobne suhlasim s tvojim nazorom 😉

m14m
23. aug 2017

u nas ten isty problem..3r, a 1r, ...moj starsi si nikdy do nikoho netrufol, vzdy bol ten co si nechal zobrat hracku, robili mu zle...az kym nezacal u nas takyto problem...kym nieje uplne zle velke kriky, bitka hryzenie necham ich si to vyriesit...tak isto ak je v tom provokacia tiez zakrocim...starsi sa naucil si svoje chranit...a ked je zle musia sa VZDY ospravedlnit...aj ked to niekedy trva...

amyqce
23. aug 2017

@h2 jasne, ze to myslim vazne, dost sa jej naublizovali aj v skolke, ak je niekto prvy v zozname na sikanu, je to ona. neviem vobec co stym. teraz ma sestru a je to lepsie, ale vobec sa mi nepaci, ako to male sa s chutou pusta do takej velkej. uplne zle. ked budu obe v kolektive, no to ani nechcem mysliet dopredu... kazda vie co sa patri, kazdej sa vysvetli, toto nie a toto si nenechaj... to su proste povahy. reakcie su odlisne od toho, co sa im vstepuje. je to velmi tazke ukocirovat v norme niekedy. radsej porad...

anjelicek26
23. aug 2017

Nuz nedovolit... ked sa mala nevie branit - 5 rocne je male dievcatko a nema mat co v dosahu agresora, ktory jej v domacom prostredi bude ublizovat, ci mladsi ci starsi je absolutne jedno. 5 rocne dieta nema byt nutene sa branit, ani ist do konfrontacii, doma je bezpecna zona, kde toto riesi RODIC. Teda ak mas
@alexandral dieta, ktore sa nevie spravat, tak mu proste musis stat za zadkom, nedovit, aby tomu starsiemu ublizovalo a vysvetlovat do nemoty, ze sa bit nesmie. Ale byt tam a proste to riesit. Nemaju take veci riesit deti v tom veku medzi sebou. Toto prijde az omnoho neskor, ked sa ich socialne kompetencie zlepsia. Momentalne mala nasla moznost, ako sa na starsej vyvrsovat a ta nema to srdce ju udriet, lebo cele roky sa jej hovorilo "to malicke babo". Takze - nenechavaj ich same. Pre dobro jednej aj druhej. Nasa zacina stipat brata do chrbata, soti ho - maly ma prilis dobru povahu, aby jej to vratil, len krici a stazuje sa. Mala dostane vzdy riadny pucung verbalny, musi z izby von a prijde o hracku, o ktoru sa bili, riesime to v stadiu "skusa" a myslim, ze to zabera. Nedovolim, aby si medzi sebou nieco robili. Nedovolim, aby sa to dostalo do "standardu", ze sa budu tlct stale. Take u nas doma nebude, je to cez ciaru.

juliet86
24. aug 2017

My sme sa so starsou 3roky starsou vzdy bili. Ja ju ona mna. Jasne ze vyhrala vzdy bola starsia vacsia mala viac sily. Ale vdaka tomu ze som mala s nou trening som praveze bola nebojacna a najsilnejsia medzi rovesnikmi.... ani jedna smw nikohi nesikanovali ale vedeli sme sa branit ak niekti sikanoval nas...