9 ročný syn sa vyhráža. Ako máme reagovať?

Zodpovedané
16. aug 2020

Dobrý deň,

máme 9 ročného syna, ktorý sa z času na čas vyhráža ocinovi, že keď bude veľký, tak ho zabije, zastrelí a zbije. Syn je veľmi zlostný a často kričí, keď mu niečo povieme nech spraví. Aj keď sa ideme učiť, tak často plače.

Stačí, keď sa pomýli a ja ho upozorním. Následne povie, že mu to robím naschvál. Dosť je zákerný aj k štvorročnej sestre. Keď ideme na prechádzku, tak stále ju potrebuje rozplakať. Aj doma je hádavý. Je veľmi bojazlivý, ale k druhým ľuďom vrátane nás doma je veľmi nepríjemný. Povie hocičo hocikomu.

Nič ho nebaví a nič mu nie je dobré. Keď navarím a napečiem, tak stále si nájde na tom chyby. Ale on chválený a uznávaný chce byť za všetko.

Ako mám s ním komunikovať a ako mám reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

emócie človeka sú signálnou sústavou jeho nenaplnenej potreby. Čím sú intenzívnejšie, tým viac poukazujú na akútnosť jeho stavu. Z toho, čo o synčekovi píšete ide o významnú mieru zneistenia až strachu. Jednou z príčin, ako u všetkých prvorodených, je aj jeho mladšia sestra, ktorú podľa správania k nej vníma ako dôvod straty svojej pozície v rodine.
Preto aj jeho správanie postavené na spomenutých emóciach nemôže byť iné ako nevhodné.

Základnou pomocou je investícia do synovej sebadôvery. Preto sa zamerajte na budovanie blízkosti a dôvery vo vzťahu k nemu namiesto na jeho problémové správanie. To je zvyčajne najrýchlejší spôsob, ako znižovať správanie, ktoré považujeme za nevhodné. Dieťa , ktoré sa cíti sebaisté, nepotrebuje používať nevhodné spôsoby správania, aby naplnilo svoje legitímne potreby. Preto sa zaujímajte, čo prežíva, aké má názory, čo má rád a počúvajte ho bez akéhokoľvek posudzovania či usmerňovania. Oceňujte každý malý prejav snahy konštruktívne konať.

Zamerajte vaše úsilie na to, aby syn vnímal, že máte o neho skutočný záujem. To predovšetkým znamená tráviť s ním čas vo dvojici na pravidelnej báze (aspoň raz do týždňa na striedačku raz jeden a na ďalší týždeň druhý rodič). Vykonávajte spolu to, čo si želá, čo ho baví. Neposudzujte to a buďte s ním v tom naplno. Je dôležité, aby mal s vami bohaté príjemné zážitky. Tie menia vzájomné naladenie smerom k harmónii a spolupráci.
Večer si prejdite deň, vypichnite spoločné príjemné chvíle, zastavte sa pri nich a rozprávajte o nich aj desiatky sekúnd. Vedie to k tomu, že mozog si ich takto v pamäti poukladá a tým sa bude pomaly meniť jeho vnútorné nastavenie na pozitívne. Následne nastane aj zmena jeho správania.

Nech sa vám darí.