Ako komunikovať s trojročnou dcérou, keď prinesieme novorodenca z pôrodnice?

Zodpovedané
3. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom príchodu novorodenca do domácnosti, konkrétne k trojročnej sestričke.

Snažíme sa o vzťahovú výchovu, takže chcem jej to citlivo oznámiť. To bude asi v poriadku, ale mám obavy o reakcie, keď bábo príde domov.

Akým spôsobom mám komunikovať s dcérkou?

Ako predísť žiarlivosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

príchod súrodenca je výrazná zmena, ktorá v dieťati prebudí mnoho intenzívnych emócií. Ak mu dokážeme odkomunikovať prijatie aj v ťažkom stave a podporiť uvoľnenie napätia, uverí nám, že chápeme, čo sa s ňou deje a spolu to zvládneme. Prehĺbi sa dôvera, upevňuje sa vzájomné spojenie a rozvíja sa odolnosť dieťaťa.

Začnite tým, že sa budete s dcérkou rozprávať o tom ako bábätko rastie a ak ju to bude zaujímať existuje veľa pekne spracovaných kníh, ktoré môžete spolu pozerať. Ukazujte jej, čo všetko bude bábätko potrebovať a ponúknite jej, že vám môže pomôcť pripraviť potrebné veci. Vysvetlite jej, že na začiatku sa bábätko bude hlavne kojiť, spať a plakať ak niečo bude potrebovať. Nebude to hneď kamarátka či kamarát na hranie.

Ak chcete niečo meniť v rámci bytu alebo priamo jej detskej izby, robte zmeny dostatočne dopredu, aby mala čas si na ne privyknúť predtým než príde bábätko. Samotný príchod súrodenca je zásadný zásah do systému jej bezpečia a istoty, a preto nie je treba zbytočne pridávať nič ďalšie.

Predtým než pôjdete do pôrodnice vysvetlite jej, že bábätká (aj ona) sa tam rodia a budete s ním chvíľu preč. Dajte jej napríklad niečo na starosti, aby sa cítila doma vašou dôležitou zástupkyňou. Povedzme polievať nejakú kvetinu. Keď vás príde do pôrodnice navštíviť nechajte bábätko iným a vy sa venujte , čo najviac jej samotnej. Tak isto aj keď prídete domov, venujte sa opäť, čo najviac dcérke. Zároveň tiež dbajte pri prvých návštevách, aby ľudia nezabúdali aj na staršiu dcérku a obracali sa na ňu s otázkami o jej živote tak, ako to robili pred príchodom bábätka.

Dovoľte jej , aby bola vašou pravou rukou, ak bude mať o to záujem a dbajte na to, aby ste s ňou mali hoci aj krátky, ale denný spoločný čas, rituál. Na jej fotkách z detstva jej vysvetlite ako sa môže o súrodenca s vami starať. Povedzte jej, že veď to už vlastne pozná u svojej bábiky, o ktorú sa stará, teraz už sa budete opatrovať obe spoločne.

Napriek všetkej príprave a starostlivosti, dcérka môže používať rôzne formy získavania vašej pozornosti od nevhodného správania až po regres (pocikávanie, maznanie, vyžadovanie obsluhy,...) Dôležité je utvrdzovať vaše vzájomné spojenie a to tým, že akékoľvek vonkajšie znaky nevšedného správania chápete ako prosbu o uistenie. Preto sa snažte trpezlivo prijímať jej pocity a vyjadriť pochopenie toho, čo prežíva. Ak je potrebné, nech emócie bezpečne uvoľní. Nevhodné správanie limitujte a keď sa upokojí, pomôžte jej postarať sa o vlastné potreby.

Dôležité je oceňovať a povzbudiť dcérku v akejkoľvek snahe, v akomkoľvek kroku smerom ku konštruktívnemu správaniu a aktivite. Hovoriť, čo vám pomáha, podporovať jej reflexiu, toho, čo sa s ňou deje , čo jej pomáha, ju teší, čo jej dáva zmysel. Z vlastnej iniciatívy venujte pozornosť tomu, čo práve robí, zaujímajte sa a počúvajte, aby ste získala vzhľad do jej momentálneho „sveta“.

Prajem krásne dni.