Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako na noc odplienkovať skoro štvorročného chlapca?

Zodpovedané
OdplienkovaniePredškolák (3 - 6 rokov)
4. máj 2020

Dobrý deň,

mám doma predčasne narodeného chlapca 34+5tt a je úplne zdravý. Odplienkovali sme ho v dvoch rokoch. Odvtedy sa nepocikáva. O chvíľu bude mať 4 roky a v noci musí mať stále plienku. Potrebuje cikať minimálne 4x.

Ráno má plienku plnú. Je jedno, či večer pije a či nepije. Pred 8 mesiacmi som dva týždne ku nemu vstavala, aby som ho dávala cikať. Keď som prišla náhodou po 2,5 hodine, tak už bol pocikaný.

Nevládala som už ani ja vstávať, ale hlavne prať celú posteľ. Čoskoro rodím a neviem ako ďalej.

Ako mu to mám vysvetliť?

Ako ho čo najskôr odplienkovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozmýšľanie o metóde, ktorá určite pomôže dieťa odplienkovať, je slepou uličkou. Také niečo totiž neexistuje, a preto to, čo iste potrebujete je trpezlivosť a dôvera v dieťa, že to zvládne. Pokiaľ nemá fyziologický problém, nie je dôvod, aby sa tak nestalo. Zatiaľ nie je vo veku, kedy sa s nočným pocikávaním potrebujete znekľudňovať. Ak pôjdete k vášmu pediatrovi, môžete to s ním prekonzultovať.

Každé dieťa je jedinečné, a preto sú deti, ktoré aj v 4 rokoch plienku potrebujú. Mnohé deti signál na cikanie jednoducho v spánku zatiaľ neprebudí. Môže to byť preto, že močový mechúr nie je dosť veľký a nedokáže udržať obsah moču do rána, alebo zvierač ešte nie je dostatočne zrelý. Ako ste sama zistila obmedzovanie tekutín pred spaním nepomáha.

Dôležité je, aby ste na syna netlačili. Tlakom je konfrontovaný s pocitmi neistoty, že niečo nie je s ním v poriadku alebo aj pocitom zlyhania, keď vami vybraný spôsob nezafunguje. Je potrebné počkať kým bude biologicky pripravený, nemá to ako zariadiť.

Odporučila by som preto nechať mu plienku a neriešiť odplienkovanie až kým sa nezobudí niekoľko dní po sebe so suchou plienkou.

Prajem všetko dobré.