Ako naučím budúcu škôlkarku chodiť na šerblík?

Zodpovedané
20. dec 2020

Dobrý deň,

dcérku chcem prihlásiť do mája do škôlky a v septembri by mala nastúpiť. Problém je v tom, že má stále plienky.
Keď chce ísť na šerblík a má na to náladu, tak ide pekne. Ale keď vidím, že dlho necikala a chcem ju dať na šerblík a zrovna nechce, tak mi tam nejde.

Keď jej plienku nedám, tak sa vždy pociká. Jeden deň som ju aj 15x prezliekala. Stále dookola to a aj tak nechce ísť potom na šerblik a ani na záchod.

Čo mi odporúčate?

Aký máte názor na odučacie nohavičky?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že vaša dcérka má teraz zhruba dva a štvrť roka.
Proces samostatného ovládania vyprázdňovania je neurobiologicky podmienený a keďže každý človek je jedinečný aj jeho priebeh tomu zodpovedá. Schopnosť ovládať zvierače pri vyprázdňovaní je komplexná a nie jednoduchá vec. Dieťa musí byť neurofyziologicky zrelé na to, aby dokázalo vedome ovládať zvierače, a to zároveň znamená, že by malo byť aj rozumovo dostatočne vyvinuté na to, aby chápalo príčinnú súvislosť medzi akciou a následkom. K tomu sa pripájajú aj primárne vývojové úlohy medzi 18.až 36. mesiacom života, ktorými sú nácvik samostatnosti v oblasti čistoty a osamostatňovania sa od mamy.

Dieťa potrebuje vynaložiť veľa úsilia na to, aby dokázalo prekonať svoju úzkosť, ktorá vyplýva zo separácie od primárnej vzťahovej osoby-mamy a vysoko autonómnym činom je aj to, že samé rozhoduje o tom, čo pôjde von a čo ostane vnútri. Nároky, ktoré na dieťa máme v tejto oblasti sa môžu stať zdrojom pocitu menejcennosti v prípade, že sa mu nedarí podľa našich predstáv a je konfrontované s neúspechom napriek tomu, že robí, čo vládze.

Preto ju netreba chváliť ani odmeňovať potleskom, brať to ako normálnu vec, ktorú potrebuje dcérka zvládnuť ako bežnú súčasť života. Nehody nekomentovať, pomôcť jej upratať si po sebe, obliecť si čisté nohavičky, ísť proste ďalej tak, ako ide aj život.

V tomto smere ju nemáte ako motivovať a ani prečo kritizovať je dokonalá taká aká je. Podľa počtu nehôd za deň usudzujem, že začínate priskoro a môžete skôr spôsobiť veľký problém ako pokrok Nehody a neustále prezliekanie sa je zbytočná záťaž, ktorá môže vyvolávať aj sklamanie dcérky z neúspechu, ktorý nemá ako ovplyvniť. Vytvárajte prijímajúcu a podpornú atmosféru. Nechajte ju ísť vlastným tempom, pretože už začala mať náznaky nácviku. Treba len , aby mala nočník vždy po ruke a prípadne ste jej pomohla i ponúkla, či nepotrebuje.

Držím palce.