Ako odučím dvojročné dieťa, aby nehádzalo veci na zem?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

môj dvojročný syn hádže veci. Keď sa dohrá s kockou, tak ju hodí. Keď dopije z fľaše, tak ju hodí na zem. Zo stoličky hádže na zem lyžičku a aj téglik od jogurtu.

Čo ma však trápi najviac je to, že hádže veci po mne a po mužovi. Berie to ako zábavu.

Stále mu vysvetľujem, že sa to nerobí a že sa to nesmie. On to ignoruje. Dostal aj po rukách, no bez úspechu. Rozumie všetkému. Keď mu prikážem niečo iné, tak poslúchne. Nerobí to v hneve, ale robí to automaticky.

Ako ho odučím hádzať veci na zem?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

správanie Vášho syna je prirodzenou súčasťou jeho vývoja. Akonáhle je dieťa schopné zavnímať, že ono samo už dokáže veci ovládať, je tým fascinované a skúma.

Hádzanie je zväčša medzi prvými aktivitami, ktoré v tomto smere objaví. Ide o podvedomú záležitosť , dieťa je vývojom tlačené teda „musí“, a preto nie je šanca to zastaviť. To, čo môžete spraviť, že sa zamierate na túto potrebu a snažíte sa ju dosýtiť. Ona potom odznie.

Prakticky to znamená jednak prevenciu v zmysle upraviť prostredie tak, aby nebezpečné, krehké, vzácne a aby veci boli v čo najväčšej možnej miere mimo jeho dosahu.

Vytvárajte doma bezpečný priestor na hádzanie, kde sa môže v tomto smere, čo najviac vyšantiť: penové loptičky, farebné plastové loptičky z detského bazéna. Nech hádže do vedierka, krabice či do lavóra.

Rovnako aj vonku nech sa venujte hádzaniu.

Pokiaľ pri jedení, začne hádzať jedlom a inými predmetmi okamžite ho zastavte jemným chytením ručičky a slovami STOP, ukážte dlaňou stopku. Potom povedzte jedlo je na jedenie, hádžeme loptičky. Ideš si hádzať? Tento postup stále používajte.

Bitie, dohováranie a iné nerešpektujúce opatrenia ho neučia konštruktívnym riešeniam jeho stavu.

Prajem príjemný deň.