Ako pomôcť 12 ročnému dievčaťu, ktoré máva zmeny nálad?

Zodpovedané
23. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 12 ročného dievčaťa, ktoré máva zmeny nálad. Plače, zúri a má depresie.

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako iste rozumiete zmeny nálady dcérky sú viazané na obrovskú kognitívnu zmenu - dospievanie. Snaží sa pochopiť okolitý svet a jej mozog sa pretvára. To ako popisujete je v jej prípade sprevádzané veľkou frustráciou a zmätením.

Keď dcérka zažíva nálady akákoľvek snaha o racionálnosť a logiku nefunguje. Jej mozog je zahltený emóciami a ona vás nevníma.

Keď dcéra prekoná emocionálny výbuch, skúste sa k nej priblížiť a prejavte súcit a pochopenie, vytvorte priestor na to, aby sa mohla zdieľať, vyrozprávať. Vašou úlohou je vypočuť si ju. Takéto pochopenie a porozumenie je najväčším darom v danom momente.
Povedzte jej, že všetko bude v poriadku a že ste tu pre ňu a chcete ju podporiť, aby našla pre seba na mieru šité riešenie. Uistite ju, že problémy sa vyriešia, pretože tak to väčšinou je. Môže to aj trvať nejaký čas. Uistite ju, že to ako sa cíti a to, čo sa s ňou deje je súčasťou jej premeny do dospelosti.

Dôležité je, že ak dcérka spravila nejaké chyby, udržte si nadhľad a pokoj, zamerajte ju na hľadanie konštruktívnych riešení a nerozmazávajte nepríjemnosti s tým spojené.

Dôležitejšie je dodávať odvahu, aby veci dala do poriadku. Tým posilníte je sebadôveru v tom, že nakoniec dokáže zvládnuť aj náročné veci a uvedomí si, že pravdivosť, trpezlivosť a sústredenie na problém jej zabezpečí úľavu a úspech.

Je dôležité, aby ste sa spolu rozprávali o fyziologických aj duševných premenách, aby ste ju uistila, že jej telo je nastavené na zdravie aj keď prechodné obdobia ju môžu prekvapiť a zmiasť. To patrí k tomu. Môžete spolu čítať o puberte. Denne sa o ňu zaujímajte vstupujte do sveta jej záujmov, problémov, nálad tým, že počúvate, ste zvedavá a podporná.

Držím palce!