Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

pri výchove k samostatnosti ide o využívanie prirodzenej túžby učiť sa, potrebu byť užitočný a dôležitý ako aj sklon k napodobňovaniu dospelých. Majte pritom na mysli, že pre deti je prácou hra, ktorá sa dá dobre zužitkovať či už pri upratovaní alebo samoobslužných činnostiach.

Pri upratovaní je treba mať jednoznačne vytvorené miesta na odkladanie konkrétnych vecí napr. pre hračky krabice, boxy s označením.

Príjemná pesnička, ktorá zvoláva k upratovaniu vie nahradiť vaše naháňanie. Ak k tomu pridáte hry typu žravá krabica, poštári, ktorý doručujú hračky na svoje miesta, zametacie auto, ktoré berie hračky z koberca upratovanie sa stáva zábavou a tá je lákavá.

Vytvárajte rutiny: pri rannom zhone mnohým deťom pomáha vytvoriť si kreslené obrázky činností, ktoré majú po sebe robiť a umiestniť ich napr. na magnetickú tabuľu. Potom obrázky už vykonaných činností premiestňovať povedzme z hornej časti na dolnú. Dieťa má predstavu, čo potrebuje urobiť, samostatne sa riadi a kontroluje.

Spríjemňovanie činností : dnes ustielame postele ako Snehulienka trpaslíkom. Mnohé deti spolupracujú lepšie, keď sa robia veci spoločne: zo stola ukladáme riady do umývačky pomocou živej reťaze z jednotlivých členov rodiny.

Ide o to vytvoriť záujem o vykonávanie činností, ktoré sú často z pohľadu detí nudné. Nezabudnite oceniť snahu nielen výsledky. Chcete, aby pokračovali v skúšaní, vylepšovaní a aby sa naučili poznaniu, že práca sa vyplatí, lebo prináša pocit zmysluplnosti a spokojnosti.
Nech sa Vám darí.