Ako reagovať, keď si 1,5 ročné dieťa búcha bradu?

Zodpovedané
23. mar 2021

Dobrý deň,

syn má 1,5 roka a je veľmi šikovný a bystrý. No robí veci, ktoré iné deti nerobia. Aspoň nie v takej intenzite a tak často. Je veľmi časté že si búcha bradu, či už o zem, alebo o stenu o dvere. Idú mu zúbky, viem..bolí to, ale keď nedosiahne čo chce, robí to tiež, tak isto sú búcha hlavičku, dupe v stoji jeduje sa.

Pred drobcom, nedávam najavo nič snažím sa byť usmiata, chápať ho. Doma sa hádame málo a aj to sa snažíme si vysvetliť vtedy, keď spí, alebo sa hneváme za zavretými dvermi. Boli aj situácie, keď som sa zbalila, že odchádzam od muža. Bolo toho málo, ale bolo. Teraz neviem, či to bol ten dôvod prečo prichádza, teda ak to tak môžem nazvať ku sebapoškodzovaniu'. Alebo má nejaký zdravotný problém, či je to prejav povahy.

Nechcem ho viesť zlým smerom, chcela by som poradiť čo robiť v situácii ktorá nastane, ako sa zachovať a čo je správne.. Či ho ukľudniť pri zlosti a jedoch, alebo ho nechať vyplakať, či mu dať po ritke, alebo sa snažiť odpútať pozornosť, čo je veľmi ťažké a nie vždy reálne.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru a popis toho, čo sa u vás odohráva.
Prostredie, v ktorom dieťa vyrastá vplýva na vnútornú pohodu dieťaťa. Váš synček je veľmi malý a výrazne vníma to, čo prežívate, napriek tomu, že nie je súčasťou partnerských konfliktov. Ak nie ste vo svojej „koži“ odporúčam, aby ste mu komunikovala, že prežívate viac napätia, lebo je toho momentálne veľa. Dajte mu vedieť, že s ním to nemá nič spoločné a že vy to vyriešite. Je to dôležité preto, aby vaše napätie nepripisoval sebe respektíve svojmu správaniu.

Okrem toho svojim správaním prejavuje znaky vývojového štádia sebauvedomenia a osamostatňovania, ktorá je veľmi dôležitá.

Pre rodiča ide o výrazne náročný čas, kedy na našich odpovediach záleží.

Nech sa páči, v tomto videu nájdete odpovede na vaše otázky

Držím palce.