Ako reagovať na nezvládnuteľné 21 mesačné dieťa?

Zodpovedané
23. mar 2021

Dobrý deň.

mám 21 mesačného chlapčeka, s ktorým mame asi od 1,5 roka stupňujúce sa problémy so správaním. Pediatrička mi povedala, že je to náročné dieťa. Je väčší, silný, neustále nás len tak znenazdajky udrie, pohryzie alebo poštípe. Začal nás len tak kopať. Niekedy mám pocit, že nevie urobiť nič pekné a dobré.

Snažíme sa mu venovať, ale málokedy ho zaujme hračka. Vyhľadáva skôr zábavu po byte, otvára šuplíky, vyhadzuje ich obsah, nechce za sebou nikdy nič upratať.

No trápia ma hlavne tie bitky. Pokojne sedí a zrazu syna udrie do tváre. Alebo keď varím, príde ku mne a kopne ma. Mysleli sme si, že len vyžaduje vtedy pozornosť. No robí to vtedy, keď sa hráme. Pekne sa hrá a zrazu celou silou zahryzne kamkoľvek, kde sa trafí. Som z toho zúfalá.

Skúsili sme mu dať po zadku, no vôbec na to nereagoval. Skúsili sme teda po holom zadku a reakcia bola minimálna. Keď sa to nedá vydržať, pošlem ho do izby aby sa šiel hanbiť. Chvíľu tam vydrží a z celej sily škrieka. Skúsila som objatie, ísť naňho pekným slovom, pohľadením, na chvíľu s pritúli a o chvíľu vyčíňa ďalej.

Najviac ma trápi, že ubližuje synovi. Keď je toho naňho príliš, udrie ho silou a neuvedomuje si, že mu môže ublížiť. Je od neho predsa len menší a slabší. Ale na druhej strane, keď vidím ako mu ubližuje, som z toho rovnako zúfalá ako on..

Keď sme na návšteve, tak je väčšinou zlatý a kľudný, ale len pokým ho niečo nerozhádže.

Čo nám odporúčate?

Ako komunikovať a ako reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za podrobný popis situácie, do ktorej ste sa so synčekom dostali.

Vaše dieťa svojim správaním prejavuje všetky znaky nástupu vývojového štádia sebauvedomenia a osamostatňovania, ktorá je veľmi dôležitá.

Pre rodiča ide o výrazne náročný čas, kedy však na našich odpovediach záleží.

Nech sa páči v tomto videu na Modrom koníku nájdete odpovede na vaše otázky

Držím palce.
Pekný deň.