Ako reagovať na to, keď ma dvojročné dieťa nerešpektuje a odvráva mi?

Zodpovedané
1. mar 2021

Dobrý deň,

naša dcéra má 2 roky a 3 mesiace a odmieta poslúchať. Napríklad, veľakrát má vysvetlené, že prečo nemôže robiť zle nášmu psovi. I napriek tomu sa stále po ňom vešia a zapcháva mu nos.

Keď sa jej snažím vysvetliť, že prečo nemôže robiť nejakú činnosť, tak mi odvráva. Vôbec nás nerešpektuje. Pri natieraní nožičiek občas do mňa kopne a po upozornení, že to nesmie robiť, tak to urobí znova.

Snažím sa jej všetko vysvetľovať, ale nechce počúvať. Krik ju vystraší, ale len kvôli zvýšeniu hlasu. Potom si ide zase svoje a po zadku jej dávať nechcem.

Je neustále so mnou a manželom, nemáme starých rodičov ani z jednej strany. V prítomnosti cudzích ľudí je ako anjel. Čo sa týka iných deti, tak do škôlky ešte nechodí. So svojim 11 ročným synovcom sa pekne hrá. Pri rovesníkoch je dominantná a nerobí jej problém aj capnúť iné dieťa. Tiež vie, že urobila zle a neskôr sa ospravedlní.

Ako máme reagovať na správanie našej dcérky?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

správanie vašej dcérky odráža jej vývinové obdobie, ktoré popisujem v jednej z predošlých odpovedí, a preto vám ju sem kopírujem:

...pokúsim sa priblížiť, čo sa u vás s dcérkou deje. Správanie dcérky je len kódovanou správou o tom, čo prežíva. Preto nejde o nerešpektovanie rodičov, ale o náročné obdobie osamostatňovania sa a sebauvedomovania. Je to čas sprevádzaný veľkou neistotou a frustráciou. Keďže nedokáže ešte slovne verbalizovať svoj stav, používa intenzívne slová a správanie, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Nechce Vám ubližovať, ide o impulzívnu reakciu.
Predtým než odpoviete na jej reakciu, skontrolujte v akom ste rozpoložení a spravte niečo pre svoje upokojenie ak treba.

Potom skúste použiť hru na prelomenie odporu k zastaveniu činnosti, ktorú nechcete dovoliť. Použite hru, ktorá vyvolá smiech. Napríklad: Čože ty nechceš prestať s .....? Tak ja ťa chytím a zoberiem ťa na plece ako vrece zemiakov a odnesiem ťa tam kam treba. Hovorte to vtipným tónom a zakrádajte sa smerom k nej. Ona sa môže začať smiať a utekať. Takto sa uvoľňuje napätie, ktoré by inak využila na slovný boj s vami.

Potom miesto príkazu ponúknite voľbu, napríklad: či sa dnes oblečiete strigôňskym alebo princeznovským spôsobom. Detský mozog v tomto veku rozumie cez hru. Dospelácka logika je mu cudzia. Využívajte teda na pomoc prostredie a postavy, ktoré pozná a ktoré sú pre ňu motivačné. Im dôveruje.

Základom práce s ňou v tomto náročnom čase je pristupovať k dcérke s pokojom, pretože to pomáha aj jej sa upokojiť. Váš pokoj jej dáva signál, že chápete a viete, čo sa s ňou deje, a preto ju aj úspešne prevediete týmto silným stavom. Samozrejme zastavujete akékoľvek nevhodné správanie, ale sprevádzate ju emóciou. Keď sa dcérka upokojí prejdite si, čo ju vlastne naštvalo, čo potrebuje a podporte ju v hľadaní konštruktívneho riešenia. Potom ju veďte k náprave toho, čo treba dať do poriadku.(ospravedlnenie, upratanie).

Buďte trpezlivá. Zmeniť správanie v tomto veku chce čas a vytrvalosť.
Viac o tomto období nájdete aj v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo: láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom.

Prajem príjemné dni.