Ako reagovať na záchvaty zlosti 5 ročného syna?

Zodpovedané
23. mar 2021

Dobrý deň,

náš 5 ročný synček máva záchvaty zúrivosti. Od malička bol náročné dieťa a keď nebolo po jeho vôli, tak sa zlostil. Vždy pomohlo dohováranie, vysvetlenie, odpútanie pozornosti.

S nástupom do škôlky problém nebol, tesil sa tam každý deň. Problém bol skôr ten, že robil deťom zle - niekoho udrel, niečo zbúral. Na otázku, že prečo to urobil povedal nevie.

Vo všeobecnosti má problém s autoritou. Nerešpektuje ani nás rodičov. Manžela trochu áno. Keď však dostane trest, ten striktne dodržiava. Napr. v škôlke povedia, že nemôžu behať po tráve, on ako jediný behá. Tak za trest stoji pri pani učiteľke a nemá s tým problém. Keď mu niečo povieme, tak nikdy neposlúchne na prvý raz. Všetko musí okomentovať. Keď si niečo zmyslí, musí to byť presne podľa neho. Ako keby nepoznal, neakceptoval nie. A vtedy sa to spusti - začne kričať, zúriť, dupať, niekedy až vrieskať ako ma nemá rád, ako ma nepotrebuje, že som hnusná, že toto je jeho najhorší deň.
Niekedy sa to opakuje aj 5x za deň za hocijakú maličkosť.

Ako mám reagovať a čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho popisu vnímam syna ako zvedavého, ktorý potrebuje objavovať a robiť veci spôsobom, ktorý jemu dáva zmysel. Zjavne mu na tom veľmi záleží, a preto keď sa mu postaví niečo do cesty silno reaguje.

V čase okolo 5 rokov dieťa opätovne vstupuje do jednej z vývojových fáz, ktorá súvisí s dozrievaním mozgu a je spojená aj so silnými pocitmi zvýšenej hladiny rozrušenia až hnevu. To sa potom prejaví tiež v jeho správaní.

V akejkoľvek situácii je potrebné odpovedať s pochopením a porozumením jeho prežívania. To mu pomáha upokojiť sa, lebo vníma, že mu dôverujete. Vytvorte mu priestor na bezpečné uvoľnenie hnevu. Napr. miesto, kde má veci, ktoré má rád. Pošlete ho tam s tým, že tam nech si vykrikuje ak potrebuje, pustí všetko von. Tam ho nebude nikto vyrušovať a uľaví sa mu. Potom nech príde za vami a vy najprv prejavte radosť, že mu je už dobre. Napokon s ním spravte reflexiu toho, čo sa stalo a vymýšľajte riešenia, ktoré naplnia jeho i vašu potrebu. Komentovanie a poznámky sú tiež len vyrovnávanie sa s tým, že situácia sa nedeje tak ako on si predstavuje. Preto si ich neberte osobne.

Ak by ste chceli vedieť viac môžete veľa inšpirácie nájsť v knihe Ako prežiť rodičovstvo, či na niektorej z mojich prednášok a kurzov, ktoré nájdete na stránke www. martina.vagacova.sk.

Nech sa darí.