Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako zlepšiť problémové uspávanie 12 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
5. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 12 mesačného dieťaťa, s ktorým máme väčšinou problémy s denným uspávaním. V poslednej dobe, hoci je veľmi unavené, vždy keď už-už zaspáva, začne plakať a rozčuľovať sa. Je ťažko ho znovu upokojiť. Takto sa to niekedy zopakuje aj desať-dvadsaťkrát, väčšinou pokiaľ to ja, niekedy aj po 40-60 minútach s nervami v koncoch nevzdám.

Máme aj rituály a celkom ustálený režim. Nie je to pravidlo, ale večer ho zatiaľ dojčím a tiež má niekedy problém zaspať. Do polnoci sa prebudí aj trikrát, až potom spí v relatívnom kľude.

Ako môžem svojmu dieťatku pomôcť zaspať?

Trápi ho niečo, má nejaké nepekné obrazy pred očami?

Ako mám v takých situáciách reagovať, keď už nevládzem a dochádza mi trpezlivosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo veku 1 roka je spánkový regres u detí častý, lebo je podmienený s výrazným vývinom dieťatka.

Deti často začínajú robiť prvé kroky, hovoriť prvé slová, oveľa viac rozumejú. Preto majú aj veľa emočných zážitkov, z ktorých môže byť problém sa upokojiť. Je potrebné zostať konzistentná a prípadne jemne upraviť rutinu pred zaspávaním.

Skúste sa jednak zahrať spolu hry, pri ktorých sa vaše dieťatko veľa smeje a zaradiť uvoľňujúcu masáž pred spaním. To všetko môže výrazne podporiť jeho pokoj. Keď ho uspávate nemyslite na to kedy zaspí, skôr sa sústreďte na to ako sa upokojuje a sústreďte sa len na dieťatko, vnímajte ho a odpovedajte na jeho potreby uistenia a pokoja. Buďte naplno pri ňom.

Môžete sa začať pozerať na situáciu, ktorá aj vám podporuje rozvoj trpezlivosti. Teda ako na výzvu, z ktorej môžete veľa získať. Veď trpezlivosť ruže prináša.

Nech sa darí!