Ako zvládnuť aktívne a hlučné 3,5 ročné dieťa?

Zodpovedané
22. máj 2021

Dobrý deň,

som mamička 3,5 ročného dievčatka, ktoré je od narodenia ťažko zvládnuteľné. Cez deň vôbec nespáva (nespávala ani ako bábätko), jedáva málo a pomaly, aj napriek tomu je veľmi aktívna a hlučná.

Od 3 rokov chodí do škôlky, učiteľky ju chvália, bez problémov zaspí, naje sa, je tam kľudná a tichá, pekne sa hrá. Doma sa vkuse na niečo pýta (je veľmi všímavá), behá, kričí, hlasno sa smeje a potom sa z ničoho nič rozplače, sama sa hrať nechce, keď sa hráme s ňou, všetko ju hneď omrzí, vonku je kľudná a opatrná. Vôbec sa neunaví a po príchode domov zas vystrája.

S manželom sme z toho psychicky vyčerpaní.

Ako ju máme zvládať?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša dcérka sa javí ako zdravé a temperamentné dievčatko, ktorá má dostatok energie a chuti objavovať svet i rásť.

Rozličné správanie v škôlke a vo vonkajšom prostredí je zapríčinené tým, že je opatrná, keďže jej najväčšie bezpečie a istota je doma so vzťahovými osobami, teda rodičmi. Preto doma objavuje skúša, experimentuje. To je to najlepšie pre jej rast a rozvoj.

Keďže v škôlke trávi veľa času bez vás ako kľúčových podporných zdrojov, nazbiera veľa stresu, ktorý je potrebné uvoľniť. Preto sa jej po návrate domov skúste sústredene venovať aspoň 15 minút, aby vypustila stres a upokojila sa.
Potrebuje si obnoviť láskyplné spojenie s vami, aby sa upokojila. Potom nebude vedená stresom a jej správanie bude prijateľnejšie.

Oceňujte a popisujte, čo konkrétne sa jej podarilo a umožňujte jej, aby získala pritom skúsenosti, z ktorých sa naučí o zákonitosti fungovania prostredia i vzťahov. Znamená to pochopenie, že všetko, čo robí je zacielené na učenie. To znamená odhaľovanie svojich jedinečných schopností rozvoj zručností, charakterových vlastností, a teda na pochopenie ako sa veci robia, kde sú hranice, ako funguje svet naokolo, čo ju baví.

Samozrejme, že to je sprevádzané mnohými chybami a v jej prípade silnými emóciami. Chybu treba vnímať ako možnosť nájsť riešenie, ktoré funguje. Nie ako niečo, čo robí náročky a proti niekomu.

Ak by ste chceli vedieť viac, môžete inšpirácie načerpať v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo, či na niektorej z prednášok a kurzov, ktoré nájdete na stránke www. martina.vagacova.sk .

Držím palce!