Je podľa Vás dobré mať prísnu mamu a jemného otca?

Zodpovedané
18. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výchovy. Všade sa píše, že základ je mať jemnú mamu a otca, ktorý určí hranice. U nás je to skôr naopak. Ja som prísna a otec je benevolentnejší. Syn má 2,5 a po úraze napríklad pri mne nechce byť. Volá na ocka.

Je podľa Vás dobré mať prísnu mamu a jemného otca?

Ďakujem

Dobrý deň,

ideálne je mať predovšetkým rešpektujúcich a láskavých rodičov. Dieťa potrebuje hranice, aby cítilo bezpečie a malo slobodu rozvíjať sa podľa vlastného tempa a predpokladov. Dôležité je akým spôsobom sa hranice respektíve limity určujú. Ak ide o jasný a dôsledný spôsob s pochopením, že dieťa si aj poplače a bude sa prípadne aj spierať , je dôležité, aby ho rodič sprevádzal v silnej emócii a pomohol mu upokojiť sa. Potom ukáže voľby, ktoré sú prípustné.

Takýto postup buduje vzťah a vzájomnú dôveru, dieťa sa zdravo vyvíja a vie sa na rodičov spoľahnúť.

Prejavy lásky podľa preferencií dieťaťa sú tiež dôležitou súčasťou života a starostlivosti rodiča o dieťa. Dieťa sa cíti milované a tým aj dôležité.

Prajem všetko dobré.