Keď 1,5 ročnému synovi nevyhovieme, tak si pchá prsty do úst. Ako reagovať?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

náš synček má 1,5 roka. Keď mu v niečom nevyhovieme, tak si strká prsty do úst akoby si chcel vyvolať zvracanie. Aj ho napína, ale nepozvracia sa. Keď to robí, pozerá sa na nás, aby sme to videli.

Ako reagovať?

A ako reagovať, keď nás pri prebaľovaní silno kope?

Ak ho mierne capnem, tak sa umierni.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

strkanie prstov do úst je nevedomá obranná reakcia synčeka na Vaše obmedzenie, ktoré v ňom vyvoláva intenzívne pocity. Pomáha mu to zaisťovať si bezpečie.

Keďže neviem ako presne vyzerá Vaša komunikácia, poradím Vám, aby ste pri nevyhovení najprv komunikovali porozumenie jeho pocitov: vidím, že ťa baví trhať listy kvetinke, to nemôžeme. Ale pozri tu máme papier a ten môžeš krčiť aj trhať. Od kvetináča ho premiestnite.

Čo sa týka kopania pri prebaľovaní, nie je bezdôvodné. Niečo sa mu na tom nepáči a dáva Vám jasne najavo, aby ste mu s tým pomohli. Rozhodne to nie je mierené proti vám.

Nepoužívajte silu (capnutie), i keď vyzerá účinne. Na chvíľu áno, lebo dieťa sa zľakne. Vyvolaný strach ho však nič užitočné nenaučí.

Tu sú dva nápady ako nepríjemnú situáciu zmeniť na podpornú aktivitu:
Umožniť synovi poriadne vybiť frustráciu, ktorú pri prebaľovaní môže zažívať. To znamená niečo ako: Tu má niekto veľa sily a potrebuje si pokopať! Nastavíte mu k jeho nožičkám vankúš, nech si doň svoju energiu pustí
Použiť humor: Tu behajú nejaké divé nôžky, ja ich chytím a nikdy už nepustím! Chvíľu ich podržíte a potom sa vám akože vyšmykne a zasa kopká pričom sa chichoce. Smiech účinne uvoľňuje stres.

V oboch prípadoch po chvíli dieťa prebalíte, čo najrýchlejšie sa dá.

Želám príjemný deň.