Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám 6 ročnej dcérke zakázať kamarátky?

Zodpovedané
Predškolák (3 - 6 rokov)Voľnočasový program pre predškoláka
8. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 6 ročnej dcéry, ktorá je veľmi citlivá. Rada sa hrá s bábikami a kreslí si. Stále som bola za to, že dieťa má vyrastať aj s kamarátkami a socializovať sa.

Má jednu kamarátku a tá je dosť autoritatívna. A nastávajú situácie, kedy si ani ja neviem poradiť. Tá kamarátka chodí k nám.

Jeden čas bola dcérka na mňa veľmi zlá, až agresívna. Nechápala som jej správaniu, ale pripisovala som to obdobiu nejakého vzdoru. No o týždeň nato som im urobila piknik vonku aj s bábikami. A keď som ich išla zavolať na polievku, tak som si nepozorovane vypočula jej správanie voči mojej dcérke. Bola na ňu drzá a v tej chvíli som ani neverila tomu, čo vidím. Aj to dievčatko zbledlo, keď si ma všimlo.

Keď som sa spýtala, že čo to malo znamenať, tak sklopila hlavu a bola ticho. Zdá sa mi, že to dievča má dve tváre. Ku mne bola vždy milá, líškala sa mi.

Najnovšie som s nimi musela riešiť otázky sexu. Bola som už na pokraji, lebo hrali sa a moja si spievala sexujeme, sexujeme. A ja som prišla za ňou, že čo prosím? A tá jej kámoška už zdúchla na wc. Tak som sa jej pýtala, že odkiaľ to má. Tak, že to museli robiť na fit lopte. Nakoniec z toho bola akási hra na fit lopte, kde obdive skákali.

Zobrala som si to dievčatko do vedľajšej izby a chcela som sa tam s ňou porozprávať. Všetko jej povedala ďalšia 8 ročná kamarátka, ktorá to pozerala na nete a má aj staršie sestry. Bola smutná, tak som ju objala a poprosila som ju, aby to nešírila ďalej a hlavne nie môjmu dieťaťu.

Manžel hovori, že kamarátky jej nesmiem zakazovať. A to je koniec vyjadrenia z jeho strany. Ale nič iné. Keď sú spolu dlhšie, tak sa hádajú.

Má jednu sesternicu, ale tá je stále na mobile a pozerá videá. Hrať sa s ňou nevie. Druhá sesternica je slušná a rada sa s ňou pohrá, ale je staršia a má prvoradé učenie.

Dcérka mi stále rozprava, čo jej zlé povedali a že má škaredú bábiku (baby born - kvalitnú). Že vraj hlasno dýcha, že mlaská pri jedení a že dcérka škaredo kreslí. Ja to nevládzem počúvať. Keď sa jej opýtam, že prečo sa s nimi hrá, tak pokrčí plecami.

Ako jej môžem pomôcť?

Som doma na materskej s ročným chlapčekom a manžel je buď v práci, alebo na našej stavbe. Doma ešte aj varím chlapom na stavbu. Čas nazvyš a na hry nemám. Venujem sa jej keď syn spi. Je predškoláčka, tak ten čas využívam na jej vzdelanie. Buď kreatívne vystrihovačky, alebo jej čítam a potom sa rozprávame o danej rozprávke.

Mám jej kamarátku úplne zakázať?

Ostatné kamarátky bývajú ďaleko

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si uvedomíme, že úlohou rodiča je sprevádzať dieťa na životnej ceste k dospelosti, problémy sú jej prirodzenou súčasťou. Práve na nich všetci rastieme a posúvame sa ďalej.

Z tohto uhla pohľadu by som riešila vašu dilemu. Kamarátka, ktorú tu konkrétne spomínate iba odráža typologickú škálu problémov, ktoré dcérka v realite stretne. Práve tým, že máte možnosť z času načas v priamom prenose zistiť, čo sa medzi nimi deje, získavate príležitosť správne nasmerovať vašu dcérku, ale aj kamarátku v dôležitých otázkach života. Práve oblasť intimity ľudského tela, pravidiel v kamarátskych vzťahoch, dôležitosť nastavenia osobných hraníc. Potom je kamarátka žiadúci element.

Súbežne s tým, si však vyhraďte čas na každodenné zdieľanie s dcérkou. Najprv pozorne počúvajte bez posudzovania a analyzovania správania, aby sa mohla dcéra vyrozprávať a neobávala sa vám povedať čokoľvek.

Potom sa až vráťte k veciam, o ktorých si myslíte, že je potrebné usmerniť. Robte to však tak, že pôjdete cez dcérkine prežívanie problému a smerujte ju k spôsobu riešenia, ktorý jej pomôže. Nech ona vymýšľa riešenia. Ide o to, že na tie má aj dostatočnú odvahu, aby ich uskutočnila.

My dospelí mnohokrát navrhujeme nápady, ktoré sú z pohľadu dieťaťa a jeho osobných schopností nereálne alebo nelogické.

Prajem pekné dni.