Môžem rozmaznať trojmesačné uplakané bábätko?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

máme trojmesačné dieťa, ktoré preplače celý deň.

Prečo plače, to neviem. Tak ho nosím na rukách, alebo hojdám na fitlopte. V kočíku a ani v nosiči nechce byť. Dieťa je najedené a prebalené, aj tak plače.

Môžem ho takto rozmaznať?

Kedy je možné určiť dieťaťu nejaké hranice?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je mi ľúto, že prechádzate s bábätkom náročný začiatok života.

Je potrebné si uvedomiť, že plač je jediný vyjadrovací prostriedok pre trojmesačné dieťatko. Dáva tým najavo čokoľvek prežíva.

Príchod na svet je obrovská zmena , na ktorú každý z nás odpovedá svojim špecifickým spôsobom.

Na to, aby sa dieťa ubezpečilo, že svet je spoľahlivé miesto, plné úžasných ľudí a možností, potrebuje milujúcu a prijímajúcu odpoveď rodičov, predovšetkým mamy.

Tým získava pocit bezpečia a začína sa v prostredí usádzať a orientovať. Preto všetko, čo robíte je pre bábätko nanajvýš potrebné. Odpovedaním na jeho základné potreby nie je možné ho rozmaznať. Naopak Vaše prijatie jeho prežívania a pokoj sú dôležité. Bábätko nemá žiadnu mozgovú výbavu na to, aby mohlo byť rozmaznané.

Čo sa týka hraníc, keď že ide pre Vás o náročnú a novú výzvu je dobré, aby ste Vy rozpoznala svoje vlastné limity, vyjadrila svoju frustráciu a našla si pozitívne spôsoby riešenia nevyhnutného stresu.

Môžete skúsiť dýchanie, cvičenie, meditáciu, relaxačné techniky, zapisovanie si do denníka, dobré stravovanie, dojčenie (vylučuje sa pritom hormón oxytocín, ktorý je antistresorom pre Vás aj bábätko). Všetky tieto činnosti pomáhajú udržiavať odolnosť voči stresu.

Prajem Vám aj bábätku čím skoršiu úľavu.